понеделник, 24 ноември 2014 г.

На XI-тото издание на фестивала „Яко Ронков“ в Стар Бешенов


Първото участие на самодейците при Народно читалище „Съединение-1923“ – с. Бърдарски геран в провеждания в Стар Бешенов, най-голямото село на българите в Банат, Румъния, Междуетнически фестивал „Яко Ронков“, бе дълго подготвяно събитие.

Още през летните месеци делегация на ВМРО, начело с Красимир Богданов, тогава зам.-кмет на Община Враца, а сега народен представител в българския парламент, посети Бърдарски геран и разговаря с кмета на селото Светлана Караджова, търсейки съдействие за организиране на едно пътуване на представители на организацията и жители на Бърдарски геран при банатските българи в най-голямото българско село в Банат, Румъния. По време на разговора бе приета идеята това пътуване да се осъществи по време на фестивала „Яко Ронков“ в края на ноември, за да могат самодейците при читалището да участват там, представяйки Бърдарски геран, а делегацията да има възможност да види общността в нейното многообразие, събрано на едно място.

Посрещнати любезно от Георги Наков, гостоприемния кмет на Стар Бешенов, Павел Велчов, директор на Културния дом,  и Петър Велчов, председател на филиала на Съюза на българите в Банат в това най-голямо българско село в Банат, Румъния, гостите намериха благодатна среда, за да осъществят напълно целите на пътуването си. В съчетанието на разнообразни срещи, делови разговори, запознанства и събиране на впечатления от досега с различната култура на банатските българи се родиха множество планове, договорености и нови приятелства.

Първото участие на самодейците от Бърдарски геран в този фестивал, макар на единадесетото му издание, внесе нещо ново в цялостния формат на събитието. То даде идея на Николае Миркович, българския депутат в румънския парламент, да предизвика банатските българи от Румъния и Сърбия да последват събратята си от Бърдарски геран като хвърли ръкавицата на предизвикателството към всички, които са минали 50-годишна възраст. За XII-тото издание на фестивала да се изявят не само деца и младежи, но и зрели хора, в разцвета на силите, които независимо от посребрените им коси все още носят пламъка на музиката, песента и танца в сърцата си.

Във фестивала взеха участие четирите формации на ансамбъла „Палукенка“ в Стар Бешенов като най-малките откриха концерта в песни и първото им излизане на сцена, изпълнявайки банатски български танци, а младежите закриха фестивала. Между тях на сцената се качиха Мъжкият хор на Стар Бешенов с диригент Елена Дойчева-Драгомир, унгарския и немски танцови състави от близки населени места, банатските българи от Брещя и от Бърдарски геран с два блока – банатски български песни и танци и шопски танци.



Видео с част от програмата: